Мета : вивчити поняття про таксономічні категорії – види, роди, родини, класи; показати більш близьке й віддалене споріднення між рослинами, їх біологічні особливості й господарське значення; розвивати увагу й логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до живої природи.
Обладнання: гербарії, малюнки, таблиця «Класифікація покритонасінних рослин», «Чорна скринька», паперова «ромашка» із загадками
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Епіграф
«Природа – єдина книга, читання якої однаково цікаво на всіх її сторінках»
Гете
Хід уроку
I Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок - починаємо урок!
II Мотивація навчальної діяльності
Були у матінки природи
Дві донечки такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить, -
Не міг забуть і розлюбить.
Голубооку звали Флора,
У неї очі,наче зорі.
Завжди замріяна, привітна,
Ласкава, ніжна та тендітна.
А Фауна – швидка, як вітер,
Могла за птахами летіти
І за оленями стрибати.
Обидві світ живий любили.
Відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати
В придане їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі – світ рослинний,
А жвавій Фауні - тваринний,
Щоб берегли і доглядали
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
Живого світу дві богині.
III Актуалізація опорних знань
І сьогодні ми з вами знову побуваємо у царстві Флори.
В палаці покритонасінних скажіть:
1.Чому відділ називається покритонасінні?
2 Чим відрізняються покритонасінні від інших відділів рослин?
3.Де поширені покритонасінні?
IV Вивчення нового матеріалу
Коли вивчимо таксономічні одиниці ви зможете вказати що знаходиться у чорній скриньці.
Таксономічні одиниці :
Відділ покритонасінних
Клас однодольні дводольні
Родина
Рід
Вид
Отже, вид – найменша таксономічна одиниця.
Давайте порівняємо дві рослини (робота з таблицею, підручником)
Прийом незакінчене речення
Класи однодольних і дводольних рослин відрізняються ……………..
Послухайте легенду про водяну лілію
Це було в давнину, коли в широкі степи України залітали орди татарські. Страшний то був час. В одному селі росли і розцвітали вродою чорноокі, працьовиті красуні, як цвіт лілій. Одного разу на село напали татари. Дівчата, щоб не йти в полон, втопились в стрімкій і глибокій річці. І в тому місці, де темна вода сховала від ворогів красунь, на світанку з’явилися білі пуп’янки невідомих квітів. Здавалось, то ніжні руки дівчат тягнуться до сонця, вітають світло.
Зробіть собі «шпаргалку» про ознаки дводольних і однодольних рослин.
Ознаки |
Дводольні |
Однодольні |
Кількість сім’ядоль в насінині |
|
|
Коренева система |
|
|
Листок простий , складний |
|
|
Жилкування листка |
|
|
Наявність камбію |
|
|
І так здогадайтеся, що находиться в скриньці. Даю підказку:
1.Це рослина з класу дводольних
2.Ця рослина з родини пасльонові
3.Українці споживають в їжу в різному вигляді
За гербарієм класифікувати рослину. (Робота в парах)
Гра «Ромашка»
На пелюстках ромашки загадки про рослини. Відгадані рослини розділити по класам.
- Не вогонь а обпікає, цю рослину кожен знає. (кропива)
- Я першим розцвітаю серед гаю
І всіх з весною я вітаю.
(Пролісок)
- Живе один батько і тисячі синів має
Всім шапки справляє, а собі не має(дуб)
- Білі зуби маю та усі ховаю
Довгі коси маю та не заплітаю.(кукурудза)
- Що то за голова, що лиш зуби і борода?(часник)
- Кругла а не місяць, біла а не борошно з хвостом а не миша (редька)
Завдання з чорної скриньки
Філософи розрізаючи її впоперек пояснювали будову всесвіту.(цибуля)
Питання для кмітливих і допитливих:
Цю рослину привезли в Америку європейці.Індіанці назвали рослину «слід білої людини» . Назвіть цю рослину, прокласифікуйте її.(подорожник)
Виняток: подорожник відноситься до дводольних рослин.
V Закріплення
1.Назвіть таксономічні одиниці покритонасінних?
2.На які класи діляться квіткові рослини?
3.Які ознаки класів?
Впізнай мене
Я рослина класу дводольні, родини розові. Маю червоні плоди – ягоди. Я – символ України. (Калина)
VI Підсумок уроку
Виставляються оцінки.
VIIДомашнє завдання
Опрацювати § 39 , написати 5 рослин однодольних і 5 дводольних.