Вчительський Журнал он-лайн

 

Навчання грамоти

Друк

Українська мова. Читання.

Тема.Звук [ж], буква "же". Інтонаційне читання української народної казки "Лисичка і Журавель". Вправи на розвиток усного мовлення.

Мета. Навчити дітей правильно артикулювати звук [ж], формувати навички літературної вимови. Розвивати мовлення учнів, увагу, читацьку пам'ять. Вчити друкувати слова після попереднього аналізу. Навчати дітей використовувати в діалогічному мовленні виразні засоби, емоційно, виразно передавати зміст казки.

Обладнання: малюнки для диктанту, сигнальні картки "ж", "з", таблиця для перевірки навичок читання, маски лисички та журавля, ілюстрації до казки.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Атуалізація опорних знань учнів.

1.Фронтальне опитування.

- Яку букву вивчали на попередньому уроці? Покажіть де буква "я" знаходиться у касі? Які звуки позначає ця буква на початку слова і після голосного? Назвіть такі слова. Які звуки позначає "я" після приголосного? Наведіть зразки слів.

2. Перевірка читацьких навичок.

Читання невідомого тексту з таблиці.

Тут яблуня. Біля яблуні впало стигле яблуку.

Його підняла Яна. Вона моя нова знайома.

II. Підготовка до ознайомлення з ною буквою.

1. Виділення слів із звуком [ж] з вірша  О.Ко- ноненка.

Журавель шукає броду -

 

 

Жабенятко - скік у воду.

 

Жук до жаби: - жу -жу -жу!

 

 

Журавлеві розкажу.

2. Спостереження за артикуляцією звука.

3. Чистомовки.

Жа-жа-жа - ми побачили вужа.

Жу-жу-жу - в коси стрічки завяжу.

Жи-жи-жи - мені допоможи.

Жі-жі-жі - дуже гострі ножі.

4. Заучування скоромовки зі слів учителя.

Біжить стежина поміж ожини.

І вже у Жені ожини жменя.

Г.Бойко.

III. Позначення звука буквою.

Розгляд графічної будови, порівняння літери "же" з відомими літерами. Місце нової літери у касі.

Я узяв нитки червоні

І зв’язав дві букви К.

Вмить з’явилась на долоні

Буква схожа на ЖУКА.

Т.Коломієць.

- Жу-жу-жу,жу-жу-жу,

Своїх діток стережу, -

Каже жук.

І стереже.

Він і сам, як буква "же".

В.Гринько.

IV. Утворення та читання  складів.

За макетом віконечка утворюють і читають прямі й обернені склади, склади зі збігом приголосних типу жва, жна, вжа.

Фізкультхвилинка.

Хто ж там, хто вже так стомився

І наліво нахилився?

Треба всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Щось не хочеться сидіти,

Трохи треба відпочити.

Руки вгору,руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору,руки в боки

І зроби чотири кроки.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть,

Розведіть їх у сторони

Плесніть, діти, кілька раз,

за роботу - все гаразд.

V. Робота з "Букварем" (с.104-105)

1. Підготовка до читання уривка казки, відгадування загадок:

Я бичок-третячок,

Смоляний в мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив. («Солом’яний бичок».)

 

Що втікло від баби з дідом –

Не сиділо на вікні,

А зустрілось з зайченятком –

Й ну співать йому пісні? («Колобок»)

 

-       А на сьогоднішньому уроці ми познайомимось з казкою «Лисичка і Журавель»

"ЛИСИЧКА І ЖУРАВЕЛЬ":

 

а) розгляд ілюстрацій с.104-105

називання слів із звуком [ж]: жоржини, жук, журавель, діжка, жаба.

б) словникова робота:

1. Вправа на розширення кута зору:

тим                на

вгощу              хата

прошений          пробує

дрібненько         наїсться

витягне            завтра

стало              каже

йти                йти

2. Тлумачення незрозумілих слів:

призволяйся – пригощайся;

облизня спіймавши – залишитися ні з чим.

2. Опрацювання казки:

а) читання казки вчителем, кращими учнями;

б) робота над змістом:

- З яким проханням звернулася Лисичка до Журавля?

- Що вона приготувала на обід?

- Як Лисичка пригощала Журавля?

- Чи гостинною вона була?

в) інсценізація уривка казки. Одягають маски Лисички і Журавля.

3. Робота над прислів’ями. Визначення головної думки казки.

Учитель зачитує прислів'я, школярі вибирають серед них те, яке підходить до змісту. Пояснюють його значення.

Прислів'я:

1. Вір своїм очам, а не вір речам.

2. З добрим дружись, а лихих стережись.

3. Важко тому жить, хто від роботи біжить.

VI. Формування орфоепічних та читацьких навичок.

Гра "Хто добре чує?"

Учитель читає слова, учні карточкою сигналізують, з якою буквою треба писати це слово.

Слова: загадка, жар, зуби, задача, завдання, жолудь, бузок, урожай, жнива, мороз, подорож, ліжко, возик.

VII. Друкування букви, слів.

- Передрукуйте слова, вставляючи вивчену літеру.

.абка             кри.ина                   бага.

.втий             пру.ина                   гара.

.ито               калю.а                ні.

VII. Малюнковий диктант.

Учитель показує картки з малюнками жолудя, жаби, жоржини, пиріжка.

 

Школярі називають слово, а потім друкують у зошитах. Для перевірки вчитель відкриває аналогічний запис на дошці.

IX. Підсумок урок.

Відгадування загадок на риму:

Дивний ключ у небі лине,

Не залізний, а пташиний.

Цим ключем в останній млі

Відлітають ... (журавлі)

 

Страшний та рогатий

Чорний та крилатий

По дорозі гук.

Хто ж то лізе - ...(жук)

 

Така велика, довгошия,

І вища за найбільшу шафу,

Така розумна  красива

У зоопарку є ... (жирафа)

 

- З якою буквою ми познайомилися на сьогоднішньому уроці?

- На які літери схожа буква "ж"?

 

 

Українська мова. Письмо.

Тема. Письмо букви "же", складів і слів з нею.

Мета. Навчити писати букву "же" із                   дотриманням пропорції літери, безвідривно поєднувати букву в прямих та зворотних

складах; розвивати вміння аналізувати звуко - буквенний аналіз слів, виховувати інтерес до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: предметні малюнки із зображенням жука, жаби, вужа; таблиця із прописною буквою "же".

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів

1.Бесіда за матеріалами уроку читання.

- Яку букву вивчали на уроці читання?

- Назвіть слова зі звуком [ж] на початку,

в середині, в кінці.

- Послухайте вірш П. Воронька. Який настрій він у вас викликає?

Жук

Ой летів жук, жук -

Тай у воду - фук.

Прибігла жукова мати

Жука рятувати.

Я жук, жук, жук, жу-жу-жу,

Навколо кружу,

Жу-жу-жу-жу.

- Скільки складів у слові жук?

- Назвіть і схарактеризуйте кожний звук слова.

- Заповніть схему слова.

II. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Сьогодні ми будемо вчитися писати букву "же", з'єднувати її з іншими буквами у складах і словах.

Цю букву писати дуже складно. Будьте на уроці уважні та старанні.

III. Вивчення на уроці нового матеріалу.

1. Графічний аналіз рядкової буви"же".

- Роздивіться букву "же". Із яких елементів вона складається?

- Зіставте рукописну і друковану літери.

Чим вони відрізняються?

- На що схожа буква "же"? Давайте перетворимо її на жука.

Ось побігла буква... Жух!

Це не буква, це був Жук.

2. Розвиток зв'язного мовлення.

- А чому жука так назвали, послухайте твір

В. Сухомлинського?

У саду співав Соловей. Його пісня була прекрасна. Він знав, що його спів люди люблять над усе. З погордою дивився сіренький маленький птах на небо, Квітучий сад і Даринку, що сиділа під деревом і слухала пісню.

А поряд літав Жук. Літав і гув: "Ж-ж-ж". Соловей сердито сказав: "Лети геть, не заважай співати. Краще б тебе , Жуче, взагалі не було".

А Жук на це відповів: "Ні, Соловейку, не обійдеться. Так, як і без тебе,Солов'я".

- Оце новина! - розсміявся Соловей.

-  Давай запитаємо у Даринки, чи ти потрібний.

- Кого б ти залишила, Даринко, у світі - Соловейка чи Жука?

- Хай буде і Соловей, і Жук, - відповіла дівчинка. І, подумавши, сказала:

- Як же можна без Жука? Він мені всі вуха вітаннями прожужжжжжав.

 

3. Пояснення написання рядкової букви

"же" із показом на дошці.

- Рядкова буква "же" складається з правого півовалу, прямої похилої палички зі з'єднувальними лініями і лівого півовалу. Починаємо писати правий півовал ( як у букві х), потім, не відриваючи руки, робимо рух у зворотному напрямку, з нижнього заокруглення ведемо праворуч угору до верхньої рядкової лінії, пишемо пряму похилу паличку і знову ведемо праворуч угору до верхньої рядкової лінії, пишемо пряму похилу паличку і знову ведемо праворуч угору й під верхньою рядковою лінією заокруглюємо праворуч. Не відриваючи руки, робимо рух у зворотньому напрямку   (заокруглюємо вліво) й описуємо лівий півовал. Пишемо під лічбу і-раз-і, і-два-і, і-три-і.

4.Письмо рядкової букви "же", слів і складів з нею.

- Прочитайте слова, написані на сторінці. Які з них згадуються у віршику?

 

Ой росло у полі жито,

Добрим дощиком полите.

Жито, стигни - достигай!

Буде гарний урожай!

5. Пальчикова гімнастика.

Жук

Жовте жито жук жував

І з Женею жартував.

Жартом, жартом - і у Жені

Жвавий жук живе у жмені.

Ю. Кругляк

- Відпустіть жучка на свободу?

Пальчики в кулачок. Вказівний і мізинчик розведені в різні боки, дитина ворушить ними. Рука повільно просувається вперед по парті. У кінці вірша пальці стискаються в кулачок  (упіймали жука), а потім кулак розтискається (відпустили комаху).

6. Розвиток мовлення учнів. Звуко-буквений аналіз слова.

- Відгадайте загадки А. Свашенко.

Ціле літо хлопчаки

Одягалися в шапки,

На порозі осінь стала -

Із шапок тих пострибали,

В мандри кинулись хлоп'ята.

Хто страшний їм? Поросята.

(Жолуді)

У зеленому жакеті

Галасує в очереті,

Хоч і плавати мастак,

А не риба і не рак.

(Жаба)

 

 

- Що намальовано на сторінці в прописах? (Жаба,жолуді)

- Схема якого слова накреслена під малюнком?

7.Фізкультхвилинка.

Виростем великими (діти стають на пальці ніг, руки вгору).

Яблук  нарвемо (імітують зривання яблук обома руками).

В кошики великі (розводять руки в сторони).

Ми їх складемо (присідають, імітуючи складання яблук).

8. Письмо речення.

- Прочитайте речення. У яку гру гралися діти?

- Як гратися в "Жмурки"? Чи граєте ви в цю гру?

- Запишіть речення на вільний рядок під зразком.

9. Закріплення вмінь писати букву "же".

- Проведемо малюнковий диктант. Я буду показувати малюнок, а ви - записувати відповідне слово.

Учитель показує предметні малюнки: жук, жаба, вуж.

IV. Підсумок уроку.

- Яку букву вчилися писати?

- Чи важко вам було писати цю букву?

- Який елемент писали вперше?

- На кого схожа ця буква?

- Що цікавого дізнались про жука?

Останнє оновлення на Четвер, 02 лютого 2012, 19:20  

-----------------------------------------

 

Корисні посилання

Електронні книги - Основа

Adobe Acrobat

Онлайн -перекладач

Онлайн-конвертер pdf файлів в doc

Расширения для Joomla

Як дізналися про наш сайт

Виберіть одну відповідь
 


Авторизація

Пошук

Увага Конкурс!

Інтернет-урок

Подати заявку на конкурс

"Інтернет-урок"

Контакти

Поштова адреса:

«Учительський журнал он-лайн»

ВГ «Основа», вул. Плеханівська, 66, оф. 5, м. Харків, 61001

Адміністратор порталу:

Тел. : (+3057) 731-96-33

e-mail:


© 2022 ТОВ «ВГ «Основа».

© 2014 Вчительський Журнал он-лайн. Всі права захищено.
© 2006-2009 Українська локалізація: Joomla! Україна. Всі права захищено!
Joomla! - безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU/GPL.

 

Редакція порталу «Учительський журнал он-лайн» може не поділяти точки зору автора та користувачів порталу, які висловлюються у формі коментарів до статей, повідомлень на форумі тощо.  Автори публікацій відповідають за достовірність фактів, цитат, власних назв і т.п. Матеріали публікуються в авторському варіанті, ілюстрації, пунктуація і лексика авторські. Претензії не приймаються. Матеріали не рецензуються.