Читання
Тема: П. Мирний « Зимова ніч»
Мета: познайомити з твором П. Мирного, розширювати і поглиблювати знання дітей про пору року- зима; розвивати правильне, свідоме читання, образне мислення. Прищеплювати любов до природи.
Матеріал до уроку: складова таблиця, ілюстрація до теми.
Хід уроку
I Організаційна частина
II Розчитування:
- Сьогодні ми з вами вирушимо назустріч зимовій красі.
1) Швидкий вдих через ніс, повільний через рот;
2) вимова звукув з-с;
3) артикуляційні вправи: за-са-зу-се
зі-зо-сі-су
зе-сі-зи-са
4) читання складової таблиці;
5) читання скоромовки : Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі.
( читаємо про себе, вголос, швидко, за указкою, ще швидше)
III Перевірка домашнього завдання.
1) Виразне читання вірша ( 2 учні) с.120
- Чим укриті сосни?
- Що передає тут слово гнеться? ( під снігом віти хиляться до землі)
- Поясніть вислів: « Вся земля в сріблястім цвіті».
- Що ж означає слово « земля» у цьому творі?
2) Читання вірша напам'ять.
- Як змальовані вітер і сонце? ( Як живі істоти.)
- Чому вчать нас ці твори? ( Бути спостережливими, любити і оберігати рідну природу).
IV Фізкультхвилинка
Всі підняли руки раз,
На носках стоїть весь клас,
Два – присіли, руки вниз
На сусіда подивись
Знову вгору, знову вниз
На сусіда подивись.
А тепер тихенько встали
І за парти посідали.
V Вивчення нового матеріалу.
- Розповідь вчителя. Прослуховування музики Чайковського «Пори року»
- Багато поетів, художників, композиторів оспівували красу зими у своїх творах. Про те, якою побачив зимову ніч Панас Мирний ми сьогодні і прочитаємо.
- Справжнє ім'я П. Мирного: Панас Якович Рудченко. Народився і місті Миргороді. Сім'я Рудченків була великою. Батько заробляв мало,але мріяв про те, щоб діти здобули освіту. Працювати Панас Якович почав у 14 років. Вдень працював , а у вільний час писав художні твори.
2)Читання твору вчителем
- Про що довідалися із оповідання?
3) Словникова робота.
Пояснення слів: знемігся, віхало (хуртовина), дідуган, інеєм,чіпляється,гущавині.
VI Самостійне читання оповідання дітьми: впівголоса,
очима,
в парах,
блискавка,
буксир.
VII Робота над оповіданням.
1) Бесіда за прочитаним.
- Якими словами письменник змальовує землю?( знайдіть у тексті)
- Якими словами письменник змальовує вітер, зорі?( зачитайте)
- Як треба розуміти вислів: «дише в повітрі таким холодом, що аж кипить усе кругом нього».
2) Читання уривку з текстувчителем, а учні продовжують.
VIII Робота в групах.
1) Розділити речення на слова і прочитати
Сумновсюдихолоднойстрашно
Тількиснігивиблискуютьтрохи
Знемігсявітерутомилосявіхолозатихло
- Як розумієте слово знемігся?
2) Творча робота. Словесне малювання до оповідання.
IX Підсумок уроку
- Яке оповідання читали? Хто автор?
- Хто зможе визначити тип тексту? ( Опис)
- Що описував автор? ( Зимове небо)
- Зустріч із твором П. Мирного закінчилася, але не закінчилася зустріч із чарівницею-зимою.
X Домашнє завдання.
1 група-вивчити напам'ять 3 абзац;
2 група - малюнок до тексту;
3 група – читати 2 абзац, малюнок до тексту.