Методичний кабінет ЗОШ №24
Урок природознавства в 3-Б класі
Тема: «Без води немає життя.
Властивості води – рідини.»
Провела:
Науменко Г.В.
Вчитель вищої категорії
Тема: Без води немає життя. Властивості води – рідини.
Мета:
- розширити уявлення про значення води в природі та її властивості;
- формувати елементарні поняття: вода – рідина, вміння робити висновки;
- виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість, бережливе ставлення до природних ресурсів.
Обладнання: склянки з водою, пляшки різної форми, ілюстрації, мультимедійна дошка, презентація.
Хід уроку:
І. Організація класу до уроку.
- Добрий день! Я рада бачити ваші розумні, добрі обличчя!
На вас чекає незвичайна робота. Але я не хвилююсь, чи все замислене здійсниться, тому що вірю в вас.
Я готова розпочати роботу і тому показую вам цей знак (відкриті долоньки). Дайте мені відповідь цим самим знаком, якщо хочете розпочати роботу зі мною.
- Потримайте їх – відчуйте моє тепло, а я відчую вашу підтримку.
- Дякую, я поважаю сміливих і чуйних людей!
ІІ. Активізація опорних знань.
1. Хвилина спостережень
Слайд №1
- Уважно роздивіться всі умовні позначення. Знайдіть зайві, ті, що не відповідають сьогоднішньому дню.
- Синоптики, ознайомте нас, будь ласка, з прогнозом погоди.
Д. Сьогодні: … квітня, небо …, вітер …, температура повітря …, опади …
Це є гарна весняна погода. Адже у природи немає поганої погоди.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Зосередьтесь, налаштуйтесь на роботу. Дихання вільне.
- А, до речі, як називається суміш, якою дихають люди?
- Так, повітря – невидима суміш газів, яка оточує земну кулю і якою ми дихаємо. А тому до вас є кілька запитань.
- Перевіримо, як ви засвоїли дану тему.
Слайд №2
1. Позначте знаком «+», що входить в склад повітря.
золото |
|
вуглекислий газ |
вода |
|
сніг |
азот |
|
пил |
кисень |
|
залізо |
Слайд №3
2. Позначте знаком «+» властивості повітря.
прозоре |
|
добрий провідник тепла |
має колір |
|
погано проводить тепло |
безбарвне |
|
при охолодженні стискається |
не має запаху |
|
при охолодженні нагрівається |
з різким запахом |
|
при нагріванні розширяється |
|
|
при нагріванні стискається |
- Перевірте свої відповіді – слайд №4, 5.
- Оцініть свою роботу за зразком:
Слайд №6
Без помилок – 12 б.
1-2 помилки – 9-8 б.
3-4 помилки – 7-6 б.
- Встаньте, будь ласка, хто задоволений своїм результатом.
- Дякую! Сідайте.
- Чи можна було уникнути помилок?
- Що для цього треба було робити.
Д.: Краще вивчити домашнє завдання – треба було бути уважнішим. Після уроку я зберу ваші картки і виставлю вам оцінки.
- А тепер подивіться на свої малюнки на тему «Бережіть повітря».
- Розкажіть, що треба робити, щоб повітря було чистим?
Слайд №7
Д. (1 уч.): На підприємствах встановлюють спеціальні фільтри, пиловловлювачі. Вони затримують отруйні речовини, пил, сажу, гази. Використовувати екологічно чисті автомобілі.
2 уч.: Потрібно насаджувати рослини. Не розпалювати вогонь в лісі, коли стоїть суха, спекотна погода. Не палити восени листя.
- А тепер підсумуйте свої відповіді.
Д.: Повітря – це одне з умов життя на Землі.
ІІІ. Цілепокладання.
- Сьогодні на уроці я пропоную вам зустрітися з загадковою речовиною. Ця речовина нічого про себе не може розповісти, тому що не може розмовляти. Тому за неї відповідати буду я. А говорити я буду тільки двома словами.
- Ми пограємо в гру «Так – ні» і відгадаємо цю загадкову речовину.
Гра «Так – ні».
Слайд №8
- Вона жива?
- Вона рухається?
- Вона прозора?
- Має запах?
- Це рідина?
- Вона текуча?
- Це вода?
Слайд № 9 «Вода»
Слайд №10
- Що може бути для нас звичайніше за воду?
Відео №1
- Вода протягом всього життя стає непомітним і незамінним супутником життя людини. Чому?
Д.: Тому що без води не росли б дерева, квіти, не зеленіла б травичка. Не було б птахів, звірів, і навіть нас, людей.
- Вода найбільш поширена речовина на Землі.
Слайд №11
Прийом ММЧ (метод маленьких чоловічків)
Слайд №12
- Уявіть собі, що всі предмети, речовини, все живе і неживе навколо нас складається з маленьких, маленьких чоловічків. Чоловічки поводяться по-різному.
Слайд №12
Чоловічки твердих тіл (каменю, дерева) міцно тримаються за руки. Руки у них сильні, не зігнуті. Ось чому тверді тіла не міняють форми.
Слайд №13
Чоловічки рідин за руки не тримаються, стоять щільно, близько один до одного, переступаючи з ноги на ногу. Ось чому рідина не тримає форми.
Слайд №14
Чоловічки газоподібних тіл веселі, рухливі. Вони весь час знаходяться в русі.
- А якщо наповнити склянку рідкими чоловічками, то нових мешканців туди вже не можна додати, адже чоловічки стоять близько один до одного. Вільного місця між ними немає.
- Іноді, при нагріванні води чоловічкам стає жарко, вони починають швидко бігати.
- Що відбувається, коли чоловічкам холодно?
Д.: Вони тісно притискаються один до одного.
- У якому випадку чоловічки рідини перестають рухатись і що при цьому відбувається?
Д.: У замороженому вигляді перестають рухатись.
- Про яку властивість води йшла мова?
Д.: при нагріванні вода розширюється, при охолодженні стискається.
Слайд №15
- Дякую!
- Добре попрацювали, ми з вами відпочинемо біля цього чистого струмка.
Слайд №16
3. Фізкультхвилина
4. Ми відпочили і тепер із струмочка зачерпнемо водиці для дослідів.
Слайд №17
- Я пропоную відгадати загадку.
Чи має вода, як і інші предмети, форму, колір, смак?
- Вам доводилось проливати воду на підлогу, стіл?
- Що відбувається з водою?
- Я зараз наливаю воду із склянки в тарілку. Що трапилось?
- Яку властивість має вода?
Слайд №18
Д.: Вона текуча.
Дослід №2
- А тепер поналиваємо воду в посудини різної форми.
- Вона має форму?
Д.: Ні, вона прийняла форму посудини.
- Про яку властивість води ми дізнались?
Д.: Вода не має власної форми.
Слайд №19
- Молодці, дякую!
- Діти, скажіть, будь ласка, які водойми ви знаєте? (ріки, моря, океани, озера).
- А яким кольором вони позначені на глобусі, карті?
Д.: Синім або голубим.
- Від чого це залежить
Д.: Від глибини водойм.
- А чи насправді вода синього кольору? Давайте це з’ясуємо.
Дослід №3
Учень.
- Приклади і порівняй колір води із смужками паперу.
- Можна сказати, що вода синя, зелена, жовта?
Учень: Ні, колір води не співпадає ні з однією із смужок.
- Який висновок ми робимо?
Слайд №20
Д.: Вода безбарвна.
- Молодці!
- А тепер я пропоную вам відпочити. Виконаємо вправу «Хвиля».
Слайд №21
- Нам треба відгадати ще одну загадку.
- Чи можна воду відчути?
Слайд №22
- Подумайте, які органи чуттів нас в цьому допоможуть?
Д.: Органи зору – очі, орган нюху – ніс, орган смаку – язик, орган слуху – вуха, орган дотику – шкіра.
- Давайте в цьому переконаємось.
Вчитель викликає учня.
1) Чиста вода – прозора. Ось дивіться, ложечку видно.
- Спробуй прочитати запис на смужці.
- Можна це зробити?
2) Понюхаємо воду. Є запах?
Чиста вода не має запаху.
3) Покуштуємо воду на смак.
- Яка вода?
- Отже, вода: прозора, не має запаху, смаку.
Слайд №23
- А почути воду можна?
Д.: Звуки, які видає вода, коли падає з висоти: водоспад, гірські, бурхливі річки; хвилі на морі.
- Добре, молодці!
Слайд №24
- А тепер уважно подивіться на екран.
- Які ж властивості має вода?
Діти називають всі властивості води.
А ну подумайте, діти.
- Чи буває вода живою або мертвою?
Д.: Вода може оживити засихаючі рослини, втамувати спрагу людям, тваринам. Допомагає у виробництві товарів, продуктів, необхідних людині. Вода приводить в рух турбіни на електростанціях і в наші будинки приходить світло. Але вода може затоплювати, утворювати болота, змінювати природний ландшафт.
- А вода – це добре чи погано?
Гра «Добре – погано»
1. Вода – це врожай на городах, садах, полях. |
1. Коли випадає багато дощів, рослини можуть вимокнути, загинути. |
2. Після дощу свіже повітря. |
2. Коли мокро, мама не пускає на двір гратись, щоб не захворіти. Можна забруднити взуття, одяг. |
3. Вода потрібна людям, тваринам. |
3. Але в повені можуть загинути і люди, і тварини. |
4. По воді пливуть кораблі, човни. |
4. В шторм човни тонуть. Аварії на воді. |
5. На морі, річці можна купатись. |
5. У воді можна потонути. |
IV. Підсумок.
- А тепер за результатами висновків спробуємо уявити всі загадкові сторони води. Я пропоную всім скласти сенкан.
- Дякую.
V. Д.З. Спробуйте скласти свої загадки про воду. Разом з батьками відгадайте таку загадку: «Для чого потрібна вода?»