«Додавання і віднімання круглих десятків.
Розв’язання задач»
з досвіду роботи вчителя 2-А класу
Сіротіної Ніни Іллівни
Тема: Додавання і віднімання круглих десятків. Розв’язання задач.
Мета:
- Ø Роз’яснити обчислювальний прийом додавання і віднімання круглих чисел; закріпити вміння розв’язувати задачі.
- Ø Розвивати логічне мислення, математичну мову, увагу, пам’ять.
- Ø Виховувати інтерес до математики, бажання вчитися.
Обладнання: Роздатковий матеріал (набір різнокольорових рибок, набір геометричних фігур); ілюстрація «Кіт Леопольд», грамзапис пісні із мультфільму, таблиці для усного рахунку, кросворд.
Тип уроку: Формування умінь та навичок учнів.
Хід уроку
I. Організація класу.
Сядьте зручно, посміхніться,
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок.
Починаємо урок.
- Сьогодні до нас на урок прибув незвичний гість із улюбленого мультфільму, він веселий, добрий, бадьорий. Всі знають його фразу «Ребята! Давайте жить дружно!». Він вирішив подивитися, як в нашому класі учні знають математику.
II. Перевірка домашнього завдання
1) Завдання 305.
- Назвіть відповіді прикладів першого стовпчика, другого стовпчика
29 40
40 5
33 40
3 59
- Назвіть одноцифрові, двоцифрові числа.
- Яке найменше, яке найбільше число?
- Які числа круглі?
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Усний рахунок. Гра «Рибалка».
- Кіт Леопольд упевнився, що ви добре підготувалися до уроку і запрошує вас на рибалку.
У кожного учня конверт з набором різнокольорових рибок. Діти розв’язують приклад і показують рибку такого кольору, як і відповідь на рибці такого ж кольору.
1) Від 45 відняти 1;
2) Знайти різницю чисел 49 і 9;
3) Перший доданок 50, другий доданок 7. Знайти суму;
4) Число 62 зменшити на 2;
5) Знайти суму 10 і стільки ж.
- Що спільного у всіх відповідях? (двоцифрові числа)
- Що це означає? (складаються з десятків і одиниць)
- Кіт задоволений. Він хоче перевірити, чи вмієте ви швидко і правильно рахувати усно.
Математичний диктант.
- Візьміть таблички на парті. Кожний стовпчик - це варіанти відповідей. Ви повинні закреслити правильну відповідь (для слабших учнів на таблиці подано тільки два варіанти відповідей).
1) Знайдіть різницю 10 і 6;
2) Знайдіть суму чисел 5 і 3;
3) Число 20 зменшити на 20;
4) Чотири збільшити на 4;
5) До невідомого числа додали 5 і отримали 10. Назвіть невідоме число;
6) На скільки число 12 більше 3;
7) На скільки 19 меньше 20;
8) Знайдіть другий доданок, якщо перший 8, а сума 11;
9) Яке число треба відняти від 75, щоб отримати 70.
На дощці плакат з відповідями.
Взаємоперевірка робіт.
IV. Повідомлення теми та мети уроку.
- Хитрий Леопольд пропонує вам розгадати кросворд і дізнатися, що на уроці буде головним.
|
з |
а |
Д |
а |
ч |
а |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
О |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
в |
і |
Д |
п |
о |
в |
і |
д |
ь |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
А |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
д |
В |
о |
ц |
и |
ф |
р |
о |
в |
і |
|||||||||||||||||||||||||
|
А |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
з |
м |
е |
Н |
ш |
у |
в |
а |
н |
е |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Н |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
р |
і |
з |
н |
и |
ц |
Я |
|
||||||||||||||||||||||||||||
1) Розповідь, в якій є умова, питання, на яке треба відповісти, виконавши дії (задача).
2) Як називається число, що знаходимо в задачі (відповідь).
3) Як називаються числа 11, 23, 97, 48 (двоцифрові).
4) Як називається найбільше число дії віднімання, від якого віднімають (зменшуване).
5) Як називається результат дії віднімання (різниця).
- Результат: ДОДАВАННЯ.
- Як називаються числа при додаванні.
- Тож сьогодні на уроці ви будете додавати і віднімати круглі числа, розв’язувати задачі.
V. Мотивація навчальної діяльності.
Установка на увагу.
В житті часто трапляються випадки додавання і віднімання круглих чисел (десятки яєць, десятки ґудзиків, гачків, дроту)
VI. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
1) Каліграфічна хвилинка.
- Відкрийте зошити, запишіть дату приїзду кота Леопольда до нас у клас.
Сядьте рівно всім на диво.
Діти, пишемо красиво!
- Кіт був на рибалці. Він спіймав стільки риби, записати кількість якої можна числом, в якому 5 десятків і 0 одиниць. Яке це число?
- Запишіть цілий рядочок числа 50.
Самоперевірка: намалюйте корону над найкрасивішим числом.
2) Усне розв’язання задачі № 307.
- Якою дією відповімо на запитання задачі? (запис розв’язання:
3 дес. + 1 дес. = 4 дес.)
30+10=40
- Це рівнозначні приклади?
3) Розбір прийому додавання і віднімання круглих чисел.
Завдання № 308.
1 і 2 стовпчик – пояснення;
3 і 4 – з коментуванням біля дошки.
Фізкультхвилинка
Діти виконують вправи під мелодію пісні про кота Леопольда.
VII. Закріплення і осмислення знань.
1) Складання й розв’язання прикладів № 311 за варіантами. Перевірка роботи.
2) Розв’язання задач.
Задача № 310.
- Які опорні слова в задачі
Купила –
Поклала –
Залишилось –
- Як віднімаються круглі числа?
- - Запишіть самостійно розв’язання задачі.
Задача.
Із 70 кг свіжої риби отримали 20 кг сушеної. Скільки води випарувалося під час сушіння риби?
Було – 70 кг
Випарувалося - ?
Залишилось – 20 кг
70-20=50 (кг)
Геометричне завдання.
Робота в парах: викласти із кольорових геометричних фігур котика за трафаретом. Визначити, як називається кожна фігура?
VIII. Домашнє завдання.
1) Розв’язати кругові приклади № 314.
2) Розв’язати задачу № 312.
IX. Підсумок уроку.
1) Підсумкова бесіда.
- Про що нове довідались на уроці?
2) Задача-вірш
А) 7 маленьких кошенят,
Що дають їм, все їдять.
А ще 7 сметани просять.
Скільки всіх цих кошенят? (7+7=14)
Б) 20 риб впіймав я вперше,
Кіт впіймав на 10 менше.
Ну, а хто з вас відгадав,
Скільки рибок кіт впіймав? (20-10=10)