Вчительський Журнал он-лайн

 

Уроки-казки.

Друк

Векшинська Валентина Іванівна

Система уроків з теми

« Українські народні казки»

 

2 клас Урок№1

Тема. Поняття про народну казку. Прислів'я. Казка « Вовк та козенята». Створення образу «Біла кізонька»

Мета. Поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, формувати навички правильного виразного читання, вчити визначати головну думку казки.  Формувати вміння створювати   образ «Біла кізонька» .

Розвивати вміння спостерігати, співставляти , аналізувати.

Виховувати   інтерес   до   усної   народної   творчості,   вміння   правильно користуватись порадами дорослих.

Форма  уроку: інтегрований   урок   ( українське   читання   та   образотворче мистецтво)

Обладнання: відеозапис казки , картки для роботи в парах, ілюстрації до казки.

ХІД УРОКУ

І.Повідомлення теми і мети уроку

- Діти, чи любите ви казки? Чим вони вам подобаються? Які казки ви знаєте? Сьогодні ми з вами починаємо працювати над темою «Українські народні казки». Казки приходять до нас з маминих чи бабусиних вуст, з книжок, з екранів телевізорів. В них поєднується реальність і вигадка, життя і чудеса. Вони здавна передавалися з уст в уста, адже український народ завжди був багатий на талановитих оповідачів. Від цього і назва - українські народні казки. II. Мовна розминка.

1.  Гра «Знайди помилку»

  • Спекла баба колосок ( колобок).
  • Знесла курочка яєчко, не просте , а срібне.(золоте).
  • Була собі лоза. У неї було семеро лозенят. (коза, козенят).
  • Ішов дід лісом, та й загубив шапку. ( рукавичку)

2.  Розчитування.

Б) Вправи на розвиток навички читання. - Прочитайте швидко прислів'я:

 

А) Читання слів, поданих аналітико-систетичним способом.

ка

ати

Каз            очка

ковий

кар

 

 

2. маленькі

 

5. в

 

 

 

6. них

 

 

1.  Казки

3               а

 

4. розуму

 

7. багато

 

-    Поясніть, як ви його зрозуміли.

В) Читання прислів'їв , поданих в підручнику. Робота над їх

змістом.

III. Опрацювання казки «Вовк та козенята»

1.    Відгадування загадок. Робота над заголовком казки.

-    Діти, відгадайте загадки та дізнайтеся над якою казочкою ми будемо
сьогодні працювати.

Біла копиця йде води напиться. Хвицає ногами, буцає рогами. Бородою трясе, молоко несе.

Ласує лозою, зветься... (Козою)

По полю гасає,

Овечок   хапає та всіх лякає. (Вовк)

-    У якій казці ви зустрічали цих тварин? Яка її назва?

2.   Перегляд казки у відеозапису.

-    Чи слухняні були козенята? Звідки це видно?

3.   Словникова робота.

НАКАЖЕ

ВІДІМКНІТЕСЯ

ВІДЧИНІТЕСЯ

ЗАМКНУТИ

СЕМЕРО

ЗАВИВ

ПОВЕРНЕТЬСЯ

  1. Читання казки учнями напівголосно.
  2. Бесіда за змістом казки, вибіркове читання.

 

-         Де жили коза і козенята?

-         Чому коза залишила козенят вдома самих?

-         Що вона наказувала завжди дітям?

-         Прочитайте пісню кози, вовка. Чим вони відрізняються?

6.   Фізкультхвилинка.

 

  1. Читання казки в особах.

 

  1. Зображення образу «Біла кізонька»

- Діти, давайте спробуємо   уявити образ мами козенят. На с. 27 підручника
«Образотворче   мистецтво»   ми   бачимо   лінії   зображення кізоньки.

Придивіться до форми її тіла: яка у неї спина - пряма, вигнута чи увігнута, якої форми голова, які роги, борідка, шия, вухи, хвіст.  Давайте зобразимо цей образ на папері.

9.   Визначення головної думки казки. Робота в парах.

-    Чи слухали козенята свою маму? Чого вчить нас ця казка?

-    До нас на урок завітав казковий герой Незнайко. Він дуже хоче бути
слухняним, але правил слухняних дітей не знає. Допоможемо йому.

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРАВИЛА

СЛУХНЯНИХ

ДІТЕЙ

1 .Завжди     слухаю     своїх

батьків,

прислухаюсь     до     порад

дорослих.

 

2.. Розмовляю                            3

незнайомцями.

 

3. Гуляю      тільки       в

дозволених місцях.

 

4.Не   погоджуюсь       на

пропозиції незнайомців.

 

5.  Граюся   на   вулиці   з

настанням темряви.

 

6. Без дозволу батьків іду

гуляти.

 

 

 

 

 

 

 

ПРАВИЛА

НЕСЛУХНЯНИХ   ДІТЕЙ

IV. Підсумок уроку.

- Чи сподобалась вам казка?

- Що корисного ви взяли для себе із цієї казки?

Урок №2

Тема. Українська народна казка «Рукавичка».

Мета. Формувати навички  правильного виразного читання, вчити виділяти в тексті дійових осіб, правильно інтонувати речення.

Розвивати уміння зіставляти зміст прочитаного тексту     й  ілюстраціїй, відтворювати його за допомогою інсценізації.

Виховувати   почуття   дружби,   формувати   уміння   співпрацювати   в колективі.

Форма уроку. Урок - інсценізація.

Обладнання: Ілюстрації до казки, костюми дійових осіб .

ХІД УРОКУ

І. Мовна розминка.

1.  Вправи для артикуляції.
Гра «Розмова тварин».
Як розмовляє жабка?

Як розмовляє мишка?

Як розмовляє вовк?

Прилетів жук. (Ж-Ж-Ж)

Заспівав комарик (3-3-3) Закричала ворона (Кар-кар)

2. Розчитування. Робота зі скоромовкою.
Вовк ведмедя розбудив :

-Вже весна, гуляти йди!

Виліз велетень з барлогу,

Вовк втікає в ліс від нього.

Вчитель показує дітям картки:

 

Н - нормальний темп читання                                                                                П -   повільний темп читання

Ш-швидкий темп читання

II. Повідомлення теми і мети уроку.

-    Сьогодні ми прочитаємо казку, в якій багато дійових осіб. Давайте з ними познайомимось.( До дошки виходять  підготовлені учні, старші за віком, в костюмах дійових осіб.)

МИШКА.- Я маленька, сіренька,

В мене хвостик довгенький.

Гострі зубки маю,

В нірку я тікаю.

ЖАБКА. - Я- жабка зелененька,

Квакати любенька.

 

ЗАЙЧИК. –

Пара довгих вушок,

Сіренький кожушок,

Скорий побігайчик,

А зовусь я - зайчик.

ЛИСИЧКА. –

Я руда, руда лисиця

В мене шубка найпишніша,

В мене вдача найхитріша.

ВОВК. –

Я невсипущий, хитрий, сірий.

Між кущами припадаю

І поживу виглядаю.

ВЕДМІДЬ. –

Буркотливий, вайлуватий...

Одягаюсь в кожушину.

Мед шукаю та ожину.

Люблю літом полювати,

Взимку - в лігві спочивати.

Як зачую я весну-

Прокидаюсь віді сну.

КАБАН. -

Я - кабан, я - іклан

Там у лісі   я живу,

Все під дубом стережу.

-   Діти, ви вже здогадалися, з героями якої казки ми познайомилися? А кого
тут не вистачає? ( До дошки виходить учень в костюмі діда, собачка)

III. Опрацювання казки «Рукавичка»

1.  Перегляд інсценізації казки «Рукавичка».

-   Де взялася у лісі рукавичка? Яких героїв казки ви запам'ятали?

2.  Словникова робота

іклан                                  суне

набрід                              плигає

побігайчик                       біжить

скрекотушка                     влізла

шкряботушка                  де не взявся

3.  Читання учнями казки мовчки.

-   Чи в повному об'ємі казка в підручнику? Якої частини немає?

4.  Робота над усвідомленням прочитаного.
Гра «Так чи ні?»

-         В рукавичку спочатку вселилася жабка. ( Ні, мишка)

-         Зайчика — побігайчика в рукавичку не впустили. ( Ні, впустили)

-         Мишку в казці названо скрекотушкою ( Ні, шкряботушкою)

-         Лисичку- сестричку впустили до рукавички. ( Так .)

-         Останнім до рукавички вліз ведмідь. ( Так .)

-         У рукавичці поселилось семеро тварин ( Так.)

 

5.  Фізкультзвилинка.
Пташка високо літає,
Зайчик весело стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,

Кабан під деревом сидить. Десь в барлозі спить ведмідь. Всіх звіряток цих любіть!

  1. Читання казки учнями в особах.
  2. Підготовка до інсценізації.
  3. Робота в групах.

Клас ділиться на групи. Кожна група отримує завдання:

проінсценізувати даний учителем уривок з казки.

Уривки розподіляються так, щоб була охоплена вся казка.

9.Інсценізація казки учнями ( з використанням костюмів дійових осіб).

10.Робота з ілюстраціями до казки.

Учні повинні розмістити ілюстрації, розміщені на дошці, в порядку подій, які відбувалися в казці.

IV. Підсумок уроку.

-         Що вам сподобалося у цій казці?

-         Чого вона вчить?

-         Яка частина уроку вам найбільше сподобалась? Чому?

Урок №3

Тема. На язиці  медок, а  на думці льодок. Українська  народна  казка

«Лисиця та їжак»

Мета. Формування навичок   правильного виразного читання, удосконалення

діалогічного  мовлення.  Розвиток умінь робити  висновки, характеризувати

дійових осіб. Виховання порядності, чесності.

Форма уроку: урок-діалог.

Обладнання: малюнки та маски лисиці та їжака, схема.

ХІД УРОКУ.

І. Мовна розминка.

1. Гра «Вилуч зайве слово»
Білка, зайчик, лось, лисиця.
Корова, коза, їжак, вівця.

  1. Робота над розвитком мовлення.
    Прочитати один раз, повторити рядки:
    Іде, їде їжачок,

їжачок- лісовичок, їде, їде до змії -Проганятиме її.

3. Робота над прислів'ям. Прочитати, правильно роз'єднавши слова.
Словомяклистомстеле, аділомякголкоюколе.

-    Про кого так говорять?

II. Робота над казкою «Лисиця та їжак».

1.  Робота над заголовком до казки.

А) Показ учителем малюнків лисички, їжачка.

-         Це герої казки, з якою ми сьогодні познайомимося.

-         Що ви знаєте про цих тварин?

Б) Робота в парах. Складання діалогів на тему «Їжачок», «Лисичка».

(Декілька  пар розповідають діалог біля дошки)

-         Який діалог вам найбільше сподобався?

-          Чому?

  1. Читання казки «Лисиця та їжак» учителем.
  2. Словникова робота

полювання                                        позирає

невдале                                              потупав

вільха                                                 бурчить

виводок                                              солодкі оченята

тетеревенята

  1. Самостійне читання казки учнями.
  2. Фізкультхвилинка.
    А)Їжачок ішов лісочком,

Вмить згорнувся він клубочком.

А лисичка походила

 

Й  їжачка того не з'їла.

Б) Валеологічна хвилинка.

6. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

-  Кого зустріла лисиця, повертаючись з невдалого полювання?
-Чому після привітання з лисицею їжак згорнувся клубочком?

-  Що запропонувала лисиця їжачку? Прочитайте.

-  Чи повірив їй їжачок? Чому?

-  Прочитайте,  про що повідомив їжачок лисичці.  Для чого він обманув

лисицю?

- Хто ж з них виявився хитрішим?

  1. Підготовка до діалогічного мовлення. Читання казки в особах.
  2. Гра «Телевізор».

9.

Діти одягають маски їжачка та лисички і читають казку у формі діалогу . (Після читання можна запропонувати дітям розповісти казку у формі діалогу).

Робота в парах. Дискусія на тему «Хитрість - це гарна риса характеру чи

погана?»

Висновок: Хитрість має два обличчя - позитивне та негативне. Складання

схеми (визначити риси, характерні для їжачка, лисички).

 

ХИТРІСТЬ ЇЖАЧКА

Кмітливість

Брехня

Винахідливість

ХИТРІСТЬ ЛИСИЧКИ

Мудрість

Корисність

Злість

III. Підсумок уроку.

-   Прочитайте прислів'я :

«На язиці медок, а на думці льодок»

-   Чи виражає воно головну думку казки? Доведіть.

 

Урок №4

Тема. Як посолиш , так і їстимеш. Українська народна казка «Лисичка та

журавель». Прислів'я.

Мета. Вчити дітей виразно читати, виділяти основну думку прочитаного, давати елементарну характеристику дійових осіб, збагачувати словниковий запас.

Розвивати вміння виражати та відстоювати свою думку, аналізувати поступки героїв.

Виховувати гостинність , порядність

Форма уроку. Урок - диспут

Обладнання: картки для роботи в групах, мікрофон, малюнки журавля та лисиці.

ХІД УРОКУ

1. Організація класу.

Вже дзвінок нам дав сигнал -                     Тож часу не гаємо,

Працювати час настав.                               Роботу починаємо.

II. Мовна розминка.

1 .Гра «Утвори нові слова»

Додати на початку або в кінці слова букву, щоб утворилося нове слово.

Луг - (плуг)                                    Мак - (смак)

Коса - (косар)                                Оса - (коса)

Рак - ( грак)                                    Казка - ( казкар)

2. Робота над скоромовкою з метою відпрацювання інтонації, артикуляції.
Журавель шукає броду.

Жабенятко скік у воду.

Жук до жабки: жу-жу-жу, Журавлеві розкажу

-         Що ви знаєте про журавля?

-         Чи зустрічали ви цього птаха в казках? В яких?

III. Повідомлення теми і мети уроку.

-         Діти, чи любите ви ходити в гості? Чому?

-         Сьогодні ми з вами будемо читати казку «Лисичка та журавель» і говорити
про те, як повинен поводити себе господар, а як гість.

IV. Робота над казкою «Лисичка та журавель»

1.  Читання казки вчителем.

-   Послухайте казку і скажіть, чи все вам у ній сподобалось.

2.  Словникова робота.

Приятелі, запросини, призволяйся, вилизькала, припрошує, навстоячки, гостину, нюшити.

-   Значення яких слів вам не зрозуміло?

  1. Читання учнями казки напівголосно.
  2. Перевірка усвідомлення прочитаного. Вибіркове читання,
    а) гра «Давайте сперечатися»

- Я кажу , що лисичка не запрошувала журавля до себе в гості. ( Ні,
запрошувала). Прочитайте про це.

 

-   Я стверджую, що лисичка спекла для гостя журавля смачні тістечка.

-    ( Ні, зварила кашу з молоком). Прочитайте.

-   Я впевнена, що журавель образився і не запросив лисичку до себе в гості.

(Ні, запросив). Прочитайте.

-   Я знаю, що лисичка в гостях у журавля змогла поїсти з глечика смачну
страву. (Ні, не змогла).

б) Робота в парах.

Гра «Ти - мені, я - тобі»

-    За зразком попередньої гри задайте декілька запитань один одному.

5.  Фізкультхвилинка

6.   Читання казки в особах.

7.  Визначення головної думки казки.

Диспут «Про порядність та гостинність» ( Диспут проводиться з використанням технології «Мікрофон»)

-         Діти, чого вчить нас ця казка? А як би ви поступили на місці лисички,
журавля.

-         Що означає бути гостинним?
Робота в групах.

Кожна група одержує завдання : на карточці записана життєва ситуація, яку діти повинні обговорити і висказати свої міркування.

1 картка

-    На день народження Оленка подарувала Тані цукерки. Таня їх взяла і
сказала: «Я не люблю такі».

2 картка

В гості до дівчинки прийшли однокласники. Дівчинка їла печиво, яке спекла її мама і розповідала дітям, яке воно смачне.

3 картка

Оля прийшла до Тетянки на день народження. Вона принесла їй в подарунок м'яку іграшку і сказала: « Дарую тобі, бо мені вона не подобається»

4 картка

У гості до мами прийшла її подруга - Тетяна Сергіївна. В цей час   я дивився телевізор. Тетяна Сергіївна підійшла до мене і почала розпитувати, як мої справи у школі. Я їй відповів: «Не заважайте дивитися телевізор». - Як же повинні поводити себе господарі? А гості?

8.  Робота над прислів'ями , записаними на дошці.

-    Чи згодні ви зі змістом прислів'їв? Поясніть їх значення.
Як гукнеш, так і відгукнеться.

Як посолиш, так і їстимеш.

Хто людям добра бажає, той і сам має.

Коли даруєш радість іншому, радієш сам.

Життя дано на добрі справи.

V. Підсумок уроку.

- Закінчується наш урок. Подивіться ще на одну життєву ситуацію. На столі
лежать два яблука (різні за розміром). Вчитель просить учня одним яблуком
пригостити товариша, одне - залишити собі.

 

УРОК № 5

Тема. По    роботі    й    нагорода.   Українська    народна    казка

«Колосок.»

Мета. Ознайомити     учнів     зі     змістом     казки     «Колосок»,

удосконалювати   техніку   читання,   навички   читання   в   особах,

вміння характеризувати дійових осіб.

Розвивати вміння аналізувати вчинки героїв, робити висновки.

Виховувати   працьовитість,   формувати   критичне   ставлення   до

ледарів.

Форма уроку. Урок — суд.

Обладнання. Маски дійових осіб, ілюстрації до казки, мікрофон,

картки для роботи в парах.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Мовна розминка.
    1. Гра «Розумники»

-    Здогадайтеся, якого слова не вистачає у римованому рядку ?

Сійся жито і пшениця,-

буде дітям.. .(паляниця).

Для веселої малечі

бублик вигляне із...(печі).

А рум'яний .. .(колобок)

скочить прямо на зубок.

Виросте всього доволі

на широкім житнім.. .(полі).

Запеклося сонце в хлібі,

хто зростив його - ...( спасибі).

2.   Читання скоромовки.

На печі, на печі смачні гарячі калачі.

Хочеш їсти калачі - не лежи на печі. А) Читання «Дощик»

-   дощик накрапає ( читають повільно і тихо)

-   дощик сильніший ( читають швидше і голосніше)

-   злива ( читають голосно і швидко)

Б) Читання кожного рядка скоромовки на одному диханні.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

- Діти, сьогодні у нас незвичний урок. На ньому ми з вами будемо
судити... лінь. А що це таке ? Чи зустрічалися ви в своєму житті з

 

нею?  А  ось  герої  казки,  з  якою  ми  сьогодні  познайомимося, подружилися з лінню. І що з цього вийшло ми з вами дізнаємося .

Ви   хочете   швидше   дізнатися,   хто   герої  цієї  казки   ?   Тоді відгадайте загадки.

Ходить він у короні червоній,

Час сповіщає, курей оберігає. (Півень)

Маленька тваринка,

Шубка сіренька,

Хвостик довгенький,

Оченята чорненькі,

Зубки гостренькі. (Мишка)

-         Молодці, відгадали! ( До дошки виходять учні в масках дійових
осіб казки)

-         Як бачите, діти, ми ще раз впевнились, що загадки відгадали
правильно.  Тільки мишки дві. А тепер вам хочуть загадати
загадку герої казки. Відгадка — це назва   казки, над якою ми з
вами будемо працювати.

Виріс в полі дім,

Повно зерна в нім,

Стіни позолочені,

Ставні заколочені.

На стовпі хитається,

Багатством пишається.(Колосок)

IV. Опрацювання казки «Колосок».

1.  Читання казки в особах (читають підготовлені учні).

-Діти,   послухайте  уважно   казку   і   подумайте,   чи   справедливо вчинив півник.

  1. Словникова робота: молотити, гаразд, частувати, борошно, млин,
    лоза, стривайте.
  2. Самостійне читання казки.

Гра «Радіо».(Голосніше, тихіше, мовчки)

4. Бесіда за змістом казки, вибіркове читання.

-  Що знайшов півник, коли підмітав подвір'я?

-  Хто молотив колосок, зерно до млина носив, тісто місив ?

-  А мишенята в цей час що робили ? Чому їм дали такі імена ?

-  Прочитайте слова казки, які свідчать про зміну настрою
мишенят.

-   Прочитайте   останню   розмову   півника   з   мишенятами.   Так справедливо чи ні вчинив півник ?

5. Фізкультхвилинка.

 

Сірі мишки маленькі,

хвостики у них довгенькі.

В лісі грались, веселились, працювати вже втомились.

А щоб добре працювати,

треба трішки пострибати.

Відпочили, розім'ялись –

й до роботи знову взялись.

  1. Читання казки вголос ланцюжком.
  2. Робота з ілюстраціями до казки ( вибірковий переказ)
  3. Характеристика дійових осіб. Робота в парах.

- Підкресліть слова, які характеризують дійових осіб.( Два учні

працюють біля дошки)

ПІВНИК                                        МИШЕНЯТА

відповідальний                              грайливі

лінивий                                           слухняні

працьовитий                                   трудолюбиві

хитрий                                            ледачі

справедливий                                  хитрі

злий                                                 нероби

7. «Засудження   ліні».(   До   дошки   виходить   учень   -   суддя, звинувачена - лінь, у ролі захисника - учитель, звинувачі - учні)

СУДДЯ

-   Отже,   у   наших  героїв-мишенят  велика  неприємність.   Вони
подружилися з лінню.

ЛІНЬ

-   А чому ви вважаєте це  за неприємність. Зі мною дружити — це
дуже гарно. Не треба допомагати вдома , навчатися, взагалі
можна не працювати.

ЗАХИСНИК

-   Я згодна. Подружився з лінню - можна не читати, нестаранно
писати, не слухати на уроці учителя. Це ж прекрасно вирости
неуком, неробою. Цікаво, чи згодні зі мною діти?

ЗВИНУВАЧІ

( Діти висловлюють свої міркування. Використовується технологія

«Мікрофон»)

СУДДЯ

-         Так які поради ви можете дати мишенятам?

-         А що ви , діти, будете робити, якщо лінь раптово завітає до вас?

-         Який девіз нашого класу? ( Землю красить сонце , а  людину -
праця)

-   Яке слово ми скажемо ліні «Так « чи «Ні»?
Отже, вирок суду: ліні-ні, праці-так!

 

8. Робота над прислів'ями .

Без труда нема плода.

Праця годує, а лінь марнує.

Бджола мала, а і та працює.

 

Хто дбає, той і має.

V. Підсумок уроку.

-  Чого вчить нас ця казка?

-  Який епізод казки вас найбільше схвилював ?

-  Як ви думаєте, чи зміняться мишенята після ваших порад?

Векшинська Валентина Іванівна

Урок №6

ТЕМА. Добре того вчити, хто хоче знати. Казка «Дрізд і голуб». Загадки.Прислів'я. Підсумок за темою.

МЕТА.Систематизувати знання учнів про народні казки, загадки, прислів'я .Удосконалювати техніку читання.

. Розвивати увагу, пам'ять, мислення.

Виховувати   любов   до   народної   творчості,   книги.      На   матеріалі   казок виховувати працелюбність, гостинність, дружелюбність.

.

ФОРМА УРОКУ. Урок-подорож

I . ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ   УРОКУ
1. Вступне слово вчителя.

- Я знаю, що ви дуже любите читати і слухати казки. Сьогодні ми проведемо подорож сторінками казок.

Казка - це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.

Казок країна чарівна,

У гості нас чека вона.

Отож часу не гаємо,

У подорож рушаємо.

- Увага! Відправляється казковий поїзд від станції «Барвінкове» до станції «Країна Добрих казок». Під час мандрівки   вам треба буде пригадати те, що знаєте і вмієте, бути уважними та спостережливими

II Мовна розминка

1. Гра «Закінчи слово»

-   Щоб нам не було сумно їхати, машиніст ввімкнув радіо. Але щось в ньому зіпсувалося і в деяких словах  погано чути останній звук. Слухайте уважно і разом назвіть цей звук.

Їде в дальню подоро... (ж) Наш веселий кла.. ( с).

Й хлопчики, й дівчатка Хороше у на.. ( с)

Правила ми знаємо,

Бо кожен пасажи.. .(р)

В вікно не виглядаємо, Тихенько розмовляємо.

Ой, друже, нам пові.. .(р)

-   Молодці, ви добре знаєте правила для пасажирів.
2.Гра «Через тунель скоромовок »

-  А зараз наш поїзд в'їде в тунель. Щоб його швидше проїхати, ми повинні пригадати скоромовки, які вчили.

( Учні пригадують скоромовки, вправляються в їх промовлянні)

З .Розчитування

а) Гра «Склади слово»

- Діти , ви знаєте, що в кожному поїзді контролер перевіряє   квитки. У нас будуть перевіряти теж Ваш квиток лежить в конвертику. Дістаньте його. Ви бачите літери. Щоб контролер дозволив  проїхати в Країну Добрих Казок,вам треба з даних літер скласти слово . Це буде назва казкового героя.

О,Л,Б,О,КО,К    (Колобок)

Й, Ч, 3,И,А,К     ( Зайчик)

Ь,Д,Е,В,Д,М,І   (Ведмідь)

А,Ш,М,И,К        (Мишка)

А,Б,Ж,К,А         (Жабка)

К,В,О,В             (Вовк)

Ч,А,Л,И,С,К,И    (Лисичка)

Н,А,Б.К,А          (Кабан)

К,І,П,В,И,Н        (Півник)

Ж,Ї,А,К               (Їжак)

Б) Зупинка «Загадкова»

-   Наш поїзд зупинився на станції «Загадкова». Давайте прочитаємо загадки
про героїв прочитаних казок та відгадаємо їх.( Діти опрацьовують загадки з
підручника с. 49)

-   Загадки відгадали - поїзд їде далі.
В) Гра «Блискавка»

-   Поїзд їде швидко і написи -назви казок , якими ми подорожуємо, ми
бачимо одну мить. Давайте їх прочитаємо.

«Рукавичка» «Колосок»

«Лисичка та журавель» «Лисиця та їжак» «Дрізд і голуб»

-   Над   якою   казкою   ми   з   вами   ще   не   працювали?   Хочете   з   нею
познайомитись? Отже, зупинка «Казкова»

II. ОПРАЦЮВАННЯ КАЗКИ «ДРІЗД І ГОЛУБ»

1.  Показ малюнків дрозда і голуба, невеликі повідомлення про цих птахів.

  1. Словникова робота,
    мостити гніздо
    декілька гілочок
    розгнівався

голуб вуркоче

3.Читання казки вчителем (до слів ... «гніздо мостити»)

- Як, на вашу думку, закінчиться казка?

4.Повторне читання казки учнями ( до кінця)

5. Бесіда за змістом прочитаного:

-   Чи так закінчилась казка, як ви думали?

-   Чому голуб попросив дрозда навчити його гніздо мостити?
-Чому дрізд розгнівався і полетів геть?

-   Що б ви порадили голубу?

6. Читання казки «ланцюжком»

 

7.Вибіркове читання:

а) прочитайте речення, в якому говориться , що голуб навчив дрозда гніздо
мостити;

б) чи погодився дрізд ? Прочитайте;

в) в якому реченні сказано , що дрізд розгнівався? Прочитайте;

г) прочитайте речення, в якому дається відповідь на запитання
« Чи вмів дрізд  гніздо мостити?»

8. Робота в парах

Діти отримують картки, на яких записано слова , що характеризують дійових осіб. Один учень з пари вибирає слова, які характеризують дрозда, другий - голуба. (Додаток 1)

9. Робота над прислів'ями.( Підручник с.48)

Фізхвилинка

У країні казочок жив веселий колобок.

Разом з ним усі звірятка

Вишикувались на зарядку.

Похитали головою,

Раз-притупнули ногою.

Руки вгору піднесли,

Трішки ними потрясли.

Нахилились вліво, вправо.

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз.

Раз - присіли, піднялись.

Головою похитали

Й працювати знов почали.

III. ПІДСУМОК ЗА ТЕМОЮ

Зупинка «Підсумкова»

-    Діти, вам подобаються українські народні казки? Давайте перевіримо,
чи гарно ви їх запам'ятали і що корисного взяли з них.

1.  Вікторина « 3 якої казки?»
(Інсценізація учнями уривків з казок)

  1. Підсумкові тести за темою «Українські народні казки»
    (Додаток 2)
  2. Технологія «Мікрофон»

-    Діти, машиністу, який везе нас на поїзді дуже цікаво знати, чим же нам
подобаються казки? А щоб йому було гарно чути, давайте скажемо це в
мікрофон. Закінчіть речення «Мені подобаються казки , тому що....»

(Діти по черзі відповідають на поставлене запитання)

4.  «Повернення додому»

-        Час повертатися додому. Треба зробити це швидко, щоб встигнути
приготуватися до наступного уроку. Коли ви самостійно читали казку,

 

до мене підійшла добра фея і подарувала ось цю чарівну паличку. Якщо ми торкнемось до неї рукою, відразу потрапимо в свій клас. (Діти по черзі торкаються палички). Ну ось ми і дома... А чи захочеться вам ще потрапити в Країну Добрих Казок. Як же це зробити? (Діти пропонують свої варіанти)

-   А хочете я вам   підкажу, як дуже швидко потрапити в казку ? Треба
взяти  книжку   ...   і  почати  читати.  Під  шелест  сторінок  ви  знову
перенесетесь у казковий світ, зустрінетесь з казковими героями.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

-         Подивіться   ,   який   гарний   колобочок   завітав  до   нас.   Йому  дуже
сподобалося, як ви працювали на уроці і він хоче з вами подружитися.
(Кожен учень отримує в подарунок паперового колобочка).

-         А що вам найбільше сподобалося на уроці? На якій зупинці було
найцікавіше?

 

 

 

 

Підготувала:

вчитель початкових класів

Барвінківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3

Векшинська В.І.

 

Додаток   2

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДО ТЕМИ «Українські народні казки»

1. Закінчи пісню кози з казки «Вовк та козенята»: -  Ой ви , діточки, козеняточка!

Відімкнітеся , відчинітеся!

Ваша мати прийшла

а) цукерок принесла;

б) молока принесла;

в) травички принесла.
2.Вкажи, з якої казки ці рядки:

«От лисичка до глечика - голова не влазить»

а)  «Лисиця та їжак»;

б) «Рукавичка»;

в) «Лисичка та журавель».

3. Яка казка так починається:

«Поверталася стара лисиця з невдалого полювання»?

а)  «Лисиця та їжак»;

б) «Колосок»;

в)  «Рукавичка».

4. До змісту якої казки підходить прислів'я
«Хочеш їсти калачі - не сиди на печі»?

а)  «Колосок»;

б) «Лисиця та їжак»;

в) «Вовк та козенята».

5. У якій з даних казок найбільше дійових осіб?

а)  «Дрізд і голуб»;

б) «Лисичка та журавель»;

в)  «Рукавичка».

 

Додаток   1

 

ДРІЗД

 

РОЗУМНИЙ

ХВАЛЬКУВАТИЙ

НЕТЕРПЛЯЧИЙ ДОБРИЙ ЛЕДАЧИЙ ТРУДОЛЮБИВИЙ

 

ГОЛУБ



 

Останнє оновлення на Понеділок, 10 грудня 2012, 14:11  

-----------------------------------------

 

Корисні посилання

Електронні книги - Основа

Adobe Acrobat

Онлайн -перекладач

Онлайн-конвертер pdf файлів в doc

Расширения для Joomla

Як дізналися про наш сайт

Виберіть одну відповідь
 


Авторизація

Пошук

Увага Конкурс!

Інтернет-урок

Подати заявку на конкурс

"Інтернет-урок"

Контакти

Поштова адреса:

«Учительський журнал он-лайн»

ВГ «Основа», вул. Плеханівська, 66, оф. 5, м. Харків, 61001

Адміністратор порталу:

Тел. : (+3057) 731-96-33

e-mail:


© 2022 ТОВ «ВГ «Основа».

© 2014 Вчительський Журнал он-лайн. Всі права захищено.
© 2006-2009 Українська локалізація: Joomla! Україна. Всі права захищено!
Joomla! - безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU/GPL.

 

Редакція порталу «Учительський журнал он-лайн» може не поділяти точки зору автора та користувачів порталу, які висловлюються у формі коментарів до статей, повідомлень на форумі тощо.  Автори публікацій відповідають за достовірність фактів, цитат, власних назв і т.п. Матеріали публікуються в авторському варіанті, ілюстрації, пунктуація і лексика авторські. Претензії не приймаються. Матеріали не рецензуються.